GLAS OCH KERAMIK / Glas / Teglas 5806022
*
nr 580 6022
Teglas
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:16:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 10:21:15
1
Vinnande bud
26/4 20:30:00
2
850 kr
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter 10 cm fyra stycken glas teglas tyskland 1920-tal
-
4033 Assietter mm
25 del ca, omkring 1900, slipad kristall, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:13
-
3110 Glas
3 st, Fotbolls VM, 1958. Höjd: 11,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:56
-
3063 Glas
6 st med silverfot, Göthlin, 1960. Höjd: 11 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:33
-
3067 Glasservisdelar
28 delar, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Kent",..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:49
-
3197 Glasservisdelar
45 delar, Orrefors, Nils Landgren, "Gustav II Adol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:03
-
4004 Karaff
med silvdermontering. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:38
*
Teglas
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6022
Teglas
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/4 10:21:15 | 1 | Vinnande bud |
26/4 20:30:00 | 2 | 850 kr |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter 10 cm fyra stycken glas teglas tyskland 1920-tal
-
4033 Assietter mm
25 del ca, omkring 1900, slipad kristall, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:13 -
3110 Glas
3 st, Fotbolls VM, 1958. Höjd: 11,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:56 -
3063 Glas
6 st med silverfot, Göthlin, 1960. Höjd: 11 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:33
-
3067 Glasservisdelar
28 delar, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Kent",..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:49 -
3197 Glasservisdelar
45 delar, Orrefors, Nils Landgren, "Gustav II Adol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:03 -
4004 Karaff
med silvdermontering. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:38